Ja arī jums nākas pavadīt visu dienu pie datora vai telefona ekrāniem, tad arī jums šī informācija noderēs.

Zilā gaisma mums ir visapkārt. Galvenokārt to uzņemam no saules gaismas, taču pastāv arī dažādi cilvēku radīti zilās gaismas avoti, piemēram, dators, planšete, telefons un citas digitālās ierīces, kas izplata augstas intensitātes zili-violetās gaismas starus.

Zilās gaismas viļņu garums ir īss, tāpēc tās enerģija ir ļoti spēcīga.

Gaismas staru intensitāte, ko izdala digitālās ierīces ir krietni mazāka nekā no saules stariem, taču laiks, ko pavadām pie ekrāniem un to ietekme uz acīm, rada ietekmi uz mūsu veselību. It īpaši, esot pie ekrāniem pēc saulrieta, kad ārā jau ir tumšs, palielinās zilās gaismas iedarbība uz musu ķermeni. Jo spožāks ir ierīces ekrāns, jo vairāk zilās gaismas izdalās.

Turklāt, mākslīgais apgaismojums diennakts tumšajā laikā var ietekmēt cilvēka bioloģisko pulksteni. Iztraucējot ritmu, pasliktinās miega kvalitāte.

Dr. Čeislers no Harvardas Medicīnas skolas 1981. gadā veica pētījumu, kurā pierādīja, ka cilvēka iekšējo bioloģisko pulksteni ietekmē apkārtējā vide un dienas gaismas intensitāte. Vidējais cirkadiānais miega diennakts ritms ir 24 stundas un 15 minūtes.

Zilās gaismas ietekme

Katram no mums ir unikālas acis, tāpēc izpausmes, kā ekrāni ietekmē mūsu acis, var būt atšķirīgas. Ilgstoši atrodoties pie digitālo ierīču ekrāniem, var novērot tādus simptomus kā acu sausumu, acu sāpes, galvassāpes, reibonus vai grūtības vakarā iemigt. Šīs ir vien dažas no pazīmēm, kas var liecināt, ka jūsu ikdienā ir pārlieku daudz zilās gaismas.

Arī Hārvardas Universitātes pētnieki veica eksperimentu par miega kvalitāti, salīdzinot radīto ietekmi uz cilvēka ķermeni no zilās un zaļās gaismas. Rezultāti atklāja, ka zilā gaisma mazināja melatonīna izdalīšanos divas reizes vairāk nekā zaļā gaisma.

LED zilā gaisma

LED spuldzes ir krietni efektīvāks risinājums elektrībās patēriņa ziņā, taču tās izstaro krietni vairāk zilās gaismas nekā iepriekšējās paaudzes spuldzes. Šobrīd ir dažadi risinājumi “siltiem” un “vēsiem” gaismas toņiem. Ir svarīgi atcerēties, ka “siltāki” gaismas toņi acīm nav tik spilgti kā “auksti”.

Kā aizsargāt sevi no zilās gaismas:

Kā jau iepriekš minējām, zilā gaisma mums ir nepieciešama, taču pārāk lielā daudzumā tā var radīt nepatīkamus blakusefektus. Lūk, daži mūsu ieteikumi:

  • Veicot intensīvu darbu ar datoru, izmantojiet datorbrilles, lai mazinātu acu saspringumu.
  • Izvairieties no spožiem ekrāniem divas stundas pirms miega. Ja tas neizdodas, izmantojiet datorbrilles.
  • Pavadiet laiku ārā, svaigā gaisā pie dabiskās gaismas, kas uzlabos ne tikai miega kvalitāti, bet arī labsajūtu.
  • Izmantojiet “siltākas” un maigākas gaismas spuldzes nakts lampiņām un vakara gaismām.
  • Regulāri izstaipieties un padzerietes ūdeni.

1. Sekojiet līdzi savam laikam

Mums visiem ir dotas 24 stundas diennaktī, un tas, kā tās izmantojam, ir ārkārtīgi svarīgi. Nevajag satraukties par katru minūti, taču ir vērts pavērot un piefiksēt, cikos atnākat un pametat darba vietu, cik daudz laika atvēlat pauzēm, pusdienām un atpūtai. Būtiski ir sekot līdzi arī tam, cik ilgu laiku veltāt sev – sportošanai, meditācijai, lasīšanai, vai jebkam citam, kas rada mieru un saliek domas pa pareizajiem plauktiņiem. Tas palīdzēs saprast, cik patiesībā daudz laika ir nepieciešams konkrētu darbu veikšanai.

2. Izmantojiet plānotāju 

Iedomājieties scenāriju – jūsu saplānoto dienu pēkšņi izjauc kāda negaidīta tikšanās vai pienākumi. Pagalam nepatīkami! Tieši tāpēc – pierakstiet visus svarīgos darbus virtuālajā vai fiziskajā kalendārā, tādējādi nepalaidīsiet garām būtisko. Šobrīd ir arī radītas daudzas labas lietotnes, kas palīdz laika pārvaldīšanā.

3. Neļaujiet maznozīmīgiem notikumiem ietekmēt tevi visproduktīvākajās stundās

Mums katram ir savs ritms, līdz ar to – katram atšķiras laiks, kurā varam vislabāk koncentrēties darbam un pienākumu veikšanai. Lai neieslīgtu nebeidzamā prokrastinācijā, savās produktīvākajās stundās neieplānojat neko citu, kas nav saistīts ar darbu un svarīgāko uzdevumu izpildi. Bieži vien divu stundu laikā ir iespējams izdarīt vairāk nekā visā dienā. Labs veids, kā izvairīties no savas uzmanības novēršanas, noliekot savu telefonu pēc iespējas tālāk no darba vietas. Ja pienākumu izpildei tas tomēr ir nepieciešams, pievērsieties tam vien tad, ja kāds zvana.

4. Izveidojiet darbu sarakstu

Dienas sākumā vai iepriekšējā vakarā pierakstiet visus mazos un lielos darbus. Tiklīdz kāds ir paveikts, izsvītrojiet to no saraksta. Tas veicinās labsajūtu par padarīto, kā arī darbu izsvītrošana kļūs par patīkamu dienas sastāvdaļu. Šāds saraksts arī palīdz neizmirst par kādiem veicamajiem darbiem un izdarīt tos laikā. Ja saprotat, ka nevarat pagūt itin visu, pārliekat kādu no darbiem uz nākamo dienu, taču pārliecinieties, lai tas nekļūst par ieradumu.

Tāpat veiksmīgs variants ir darāmo darbu saraksts nedēļai un mēnesim, jo tādā veidā varēsiet vieglāk izšķirt savas prioritātes un veikt laika plānošanu.

5. Atcerieties par pauzēm

Reizi stundā vai divās atcerieties par nelielu mirkli atelpai. Pagatavojiet tēju, pamielojieties ar kādu našķi vai vienkārši izsaipieties. Pats galvenais – atpūtināt acis no datora ekrāna kaut uz piecām minūtēm.

6. Ierobežojiet laiku internetā

Pievērs uzmanību tam, cik ilgu laiku pavadi dažādās mājaslapās. Ja pamani, ka aizraujies ar sociālo tīklu vai interneta veikalu izlūkošanu, ierobežo savu piekļuvi tiem darba laikā. Tāpat pacenties neizmantot nevajadzīgas lietotnes iekārtās, kurās jāveic darbs. Piemēram, datoru izmanto darbam, taču planšeti, televizoru un telefonu atvēli vien atpūtai. Būtiski ir saprast, ka šādi uzmanības novērsēji traucē paveikt iecerēto. Laika plānošana ir ļoti svarīga.

7. Neaizmirsti izkustēties

Pauzēm ir jābūt īsām, taču enerģiskām un efektīvām. Kārtīgi izstaipies, pietupies, paskaties pa logu un padzeries ūdeni. Ja strādā birojā, dodies nelielā pastaigā pa darba telpām, lai stimulētu asins cirkulāciju kājās. Mēs savā birojā esam apņēmušies katru otro stundu taisīt 15 atspiedienus un 25 pietupienus. Tas ne vienmēr izdodas, taču motivējam viens otru neaizmirst par vērtīgo ieradumu.

8. Apbalvojiet sevi

Ik pēc stundas pagatavojiet siltu dzērienu, padzerieties ūdeni vai panašķējaties. Tas noteikti dos enerģiju turpmākajiem darbiem, un ļaus nedaudz atvilkt elpu. Tā ir iespēja apbalvot sevi par darbu padarīšanu, kā arī veids, kā trenēt raksturu.

Datorbrilles ir lielisks ikdienas rīks cilvēkam, kam darbs ir jāveic pie ekrāniem. Kāpēc? Mūsu brilles mazinās vai pilnībā izslēgs tādus simptomus kā acu saspringumu, acu sāpes, galvassāpes, grūtības iemigt un citas problēmas, kas saistās ar acu nogurumu.

Ienāc M50 veikalā Miera ielā 17 un atrodi sev piemērotākās datorbrilles!